Riboflavin B2 Vitamininin Önemi ve Bulunduğu Besinler

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Vitaminler Bölümünden Riboflavin B2 Vitamininin Önemi ve Bulunduğu Besinler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DOLUNAY
  Özel Üye
  Reklam

  Riboflavin B2 Vitamininin Önemi ve Bulunduğu Besinler

  Reklam  Riboflavin B2 Vitamininin Önemi ve Bulunduğu Besinler

  Forum Alev
  Riboflavin B2 Vitamininin Önemi ve Bulunduğu Besinler

  B2 vitamini ilk defa sütten elde edilir ve bu nedenle laktaflavin denilir. Bütün bitkiler ve mikroorganizmalar tarafından sentezlenebildiği halde hayvansal organizmalar tarafından sentezlenemez. riboflavin bir izoalloksazin türevidir.


  izoalloksazinin 10 nolu azotu riboz şekerinin indirgenmesiyle oluşan ribitole bağlanır. riboflavinin, ribitol grubunun 5'C atomuna bağlanmasıyla (ester bağıyla) flavinmononükleotid (FMN) oluşur. FMN'ye Adenilat (AMP) bağlanması ile Flavinadeninnükleotid (FAD) meydana gelir. Flavoproteinler veye flavoanzimler olarak bilinen indirgenme yükseltgenme enzimlerinin prostetik gruplarıdır.


  BU enzimler piruvatın yağ asitlerinin aminoasitlerin oksidatıi yıkımına ve taşınım olaylarına katılır. B2 vitamini yani riboflavin, pentoz şeker olan ribitol ve lumikromdan oluşur. Görünür ve uv ışında bozulur. Göz yorgunluğu, kataraktların önlenmesi ve tedavisi için gereklidir; karbonhidrat, yağ ve protein metabolizmasına yardımcı olur.


  Ayrıca deri dokularının, tırnakların ve saçların oksijen kullanımına destek verir, kepekleri giderir.
  Bunların yanı sıra demir ve B6 vitamini alımına yardımcı olur, eksikliği ise hamilelikte bebeğin gelişimine zarar verebilir. heterosiklik bir yapıya bağlı ribitolden oluşur. Renkli, ısıya dayanıklı, uv ye duyarlı, bitkisel kaynaklıdır. Hayvanlarda sentezlenemez.


  Riboflavin flavokinaz enzimi ile aktif formu olan FMN'ye dönüşür. FMN'ye ATP'nin AMP grubu bağlanarak FAD sentez edilir. Koenzim olarak FMN ve FAD'ye ihtiyaç duyan enzimler flavoproteinler denir.


  Hücrede enerji oluşumu ve hücre solunumunda önemlidir.
  Kaynakları: en çok süt ve süt ürünleri, bira ve ekmek mayası. böbrek, domates kuru baklagiller, balık, yeşil yapraklı bitkiler, süt, yumurta, karaciğer. tahıllarda yetersizdir.
  ince barsakta riboflavin binding prot.e bağlanarak taşınır. 2. 2
  AZADE
  Bayan Üye

  Cevap: Riboflavin B2 Vitamininin Önemi ve Bulunduğu Besinler

  Reklam  En çok süt ve süt ürünleri,karaciğer,et yumurta ve tahıl guruplarında olmaktadır.Sinir sistemi üzerinde etkileri çoktur.Bu nedenle insanların sürekli olarak B gurubu vitaminleri almaları gerekmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi