D vitamini Nelerde Bulunur - D Vitamini Yararları - D vitamini hangi besinlerde bulunur?

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Vitaminler Bölümünden D vitamini Nelerde Bulunur - D Vitamini Yararları - D vitamini hangi besinlerde bulunur? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  D vitamini Nelerde Bulunur - D Vitamini Yararları - D vitamini hangi besinlerde bulunur?

  Reklam  D vitamini Nelerde Bulunur - D Vitamini Yararları - D vitamini hangi besinlerde bulunur?

  Forum Alev
  D vitamini Nelerde Bulunur


  D vitamini nedir ve D vitamini nelerde bulunur? D vitamini ihtiyacı büyük oranda güneş tarafından karsılanır. Güneşin ultraviyole ışınları cilt yağını D vitamini üretmesi için harekete geçirir. Günde 10- 15 dk güneş ışığı almak D vitamini sentezi için yeterlidir. Yaz ayları süresince 3 hafta güneşlenmenın altı aylık D vitamini gereksinimini karşılayabileceği belirtilmektedir. Ten rengi koyu olanların açık tenlilerden daha fazla güneşte kalmaları gerekir.

  D vitamini hangi besinlerde bulunur?


  D vitamini besinler yoluylada alınabilir. Balık yağı, süt ve süt ürünleri, sardalya, uskumru, somon, ton balığı, yumurta sarısı, tereyağı, yulaf ezmesi gibi besinlerde D vitamini bulunur. D vitamini içeren besinlerde D vitamini etkin halde bulunmaz, önce karaciğer sonra böbrek tarafından iki aşamada aktif hale dönüşür. Ancak beslenmeyle D vitamini gereksinimini karşılamak oldukça zordur.

  D Vitamini Yararları


  Kemik ve dişlerin güçlenmesini sağlar. Kalsiyum ve fosforun emilimi için gereklidir. Sinir sistemi, bağışıklık ve bazı hormonlarin düzenlenmesinde görev alir.
  D vitamini eksikliği kemik ve kas güçsüzlügüne sebep olur.
  Bebeklerde ve çocuklarda D vitamini eksikliği ; Bebekler ve 5 yaşaltı çocuklar için D vitamini oldukça önemlidir. Eksiklik durumunda vücut kalsiyumu kullanamaz ve raşitzm meydana gelir.
  Güçlü kemik yapısı için yaşlı insanların kalsiyum ile birlikte D vitamini almalarıda önerilmektedir.
  Menopoza bağlı osteoporozda kalça ve omurga kırıklarını engellemek için sadece kalsiyum almak yeterli değildir. Kalsiyumun emilimi için D vitamini de gereklidir. D vitamini kalsiyumun emilimini %65 oranında artırmaktadır.
  Günlük D vitamini ihtiyacı yetişkinler için 400 IU dur.
  Antiasitler ve bazı kolesterol ilaçları D vitamini emilimini etkiler.
  Fazla D vitamini kullanımı bebeklerde zihinsel ve fiziksel geriliğe, çocuklarda boyun kısa kalma sonucuna sebep olabilir.
  Fazla D vitamini zehirlenmeye neden olabileceği için dr. gözetiminde kullanılmalıdır. 2. 2
  AZADE
  Bayan Üye

  Cevap: D vitamini Nelerde Bulunur - D Vitamini Yararları - D vitamini hangi besinlerde bulunur?

  Reklam  D vitamini deniz mahsullerinde fazla olmaktadır.Bunun yanında güneş ışınlarından tenimiz aracılığı ile de alınabilmektedir.Özellikle kemik sağlığı ve gelişimi açısından çok önemli bir vitamindir.Bu nedenle kadınların bol bol D vitamini almaları gerekmektedir.+ Yorum Gönder
d vitamini nelerde bulunur,  d vitamini nelerde var,  d vitamini hangi besinlerde bulunur,  d vitamini hangi besinlerde bulunur ve faydaları,  d vitamini hangi yiyeceklerde var
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 12 kişi