Dadaloğlu'nun Hayatı ve Eserleri

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Dadaloğlu'nun Hayatı ve Eserleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Dadaloğlu'nun Hayatı ve Eserleri

 2. 2
  Zulal
  Üye

  Cevap: Dadaloğlu’nun doğum ve ölüm tarihleri hakkında kesin bir bilgi bulunmamakla beraber eldeki kaynaklarda 1785-1868 tarihlerinde yoğunlaşılmıştır. Yani Dadaloğlu’nun 18. yüzyılın son çeyreğinde doğup 19. yüzyılın ortalarında öldüğü bilinmektedir. Güney illerinde dolaşan Türkmen topluluklarının Avşar boyundandır.

  Bazı Şiirleri:

  Aslımı Sorarsan şiiri
  Aşağıdan Yusuf Paşam Geliyor şiiri
  Binboğa şiiri
  Bir Yiğit De Anasından Doğunca şiiri
  Can Evimden Vurdu Felek N'eyleyim şiiri
  Çıkarım Bozok Dağına şiiri
  Çiçekdağı şiiri
  Dinleyin Ağalar Bir Söz Edeyim şiiri
  Dostun Bahçesinden Yâd El Geçmesin şiiri
  Dumanlıdır Aladağ'ın Alanı şiiri
  Gel Ha Güzel Gel Ha Methin Söyleyim şiiri
  Gönülden Gonüle Yol Gider Derler şiiri
  Görünür (Koşma) şiiri
  Her Sabah, Her Sabah Seyran Gezerken şiiri
  Ilgınca Sılgınca Görünen Dağlar şiiri
  Ilgıt Ilgıt Seher Yeli Esiyor şiiri
  Kalktı Göç Eyledi Avşar Elleri şiiri 3. 3
  Ziyaretçi
  DADALOĞLU HAYATI

  Halk ozanı. Asıl adı Veli’dir. Âşık Musa adlı bir halk şâirinin oğludur. Doğum yeri ve tarihi bilinmiyor. Adana, Kozan, Erzin ve Payas’ta yaşayan Avşar Türkmenleri’nden olduğu, Avşar beylerinden Alioğlu Dede Bey, Mistik Bey ve Kozanoğlu Ahmed beylerin yanında kâtiplik ve imamlık yaptığı, Avşar aşiretlerinin Osmanlı Devleti’ne başkaldırması üzeri*ne Dadaloğlu‘nun da içinde bulunduğu aşiretin Sivas dolay*larında oturmaya mecbur edildiği (1865), ömrünün sonları*na doğru Çukurova’ya dönüp bir müddet yaşadığı, sonra göçebe iken yaşadığı dağlara çekilerek öldüğü halk rivayetlerindendir. Bu hususlar kısmen şiirlerinden de anlaşılmak*tadır. Günümüzde Kozan’da bulunan Kozanoğulları adlı ailenin Dadaloğlu‘nun soyundan geldiği bilinmektedir.

  Dadaloğlu, âşığın mahlasıdır. Şiirlerinde tabiat, aşk, yi*ğitlik ve kahramanlık temasını işler. Toroslar’da ve Çukuro*va’da yaşayan aşiretlerin hayatını, Osmanlı Devleti ile yap*tıkları mücâdeleleri, yenilmeleri, İskâna mecbur edilişleri ve bunun acıları anlatılır. Sâde samimi bir halk Türkçesi ile koşma, türkü, koçaklama, varsağı ve semai söylemiştir. Çağdaşı olan âşıklarda bulunan divan şiiri tesiri Dadaloğlu’nda görülmez.
  Cönklerden, mecmualardan ve halk ağzından derlenen şiirlerinin sayısı yüz civarındadır. Şiirleri birkaç kitapta yayımlanmıştır.+ Yorum Gönder
dadaloğlu eserleri,  dadaloğlunun eserleri,  dadaloglu eserleri,  dadaloğlu eserleri nelerdir,  dadaloğlu nun eserleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi