Anlatmaya Bağlı Edebi Metinler Ve Göstermeye Bağlı Edebi Metinler Arasındaki Farklar Ve Benzerlikler

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Anlatmaya Bağlı Edebi Metinler Ve Göstermeye Bağlı Edebi Metinler Arasındaki Farklar Ve Benzerlikler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Anlatmaya Bağlı Edebi Metinler Ve Göstermeye Bağlı Edebi Metinler Arasındaki Farklar Ve Benzerlikler

 2. 2
  Asel
  Özel Üye

  Cevap:
  Anlatmaya Bağlı Edebi Metinler Ve Göstermeye Bağlı Edebi Metinler Arasındaki Farklar Ve Benzerlikler

  Her iki metninde ortak özelliği; insana özgü bi kurmacayla yorumlanırlar. Bir olay örgüsünde birleşirler. Bir araya gelen kişi, zaman ve mekan yardımıyla insana özgü bir gerçeklik somutlaştırılır.

  - İki metin arasındaki fark ise; anlatmaya bağlı metinde gerçekleşmiş ya da gerçekleşen bir olay olduğu gibi anlatılmaz. Yaşadığımız dünyada görülen varlık, eşya, insan ve olaylardanhareketle yeni bir evren anlatılmaktadır.


  Anlatma esasına bağlı edebî metinler, yaşadığımız dünyada gerçekleşmiş veya gerçekleşen bir olayı görüşü olduğu gibi anlatmazlar. Sanatçı dış dünyadan aldığı gerçekliği, kendi duygusu, iç dünyası, yaşadığı dönemin özellikleriyle ve düşünceleriyle yoğurur; yaptığı seçimi okuyucunun hizmetine sunar. Bunu yaparken anlatacağını bir olay çevresinde ve bir anlatıcı ile oluşturur. Anlatmaya bağlı edebi metinlerde yaşadığımız dünyadan hareketle yeni bir kurmaca evren anlatılmaktadır. Amaç da okuyucuda estetik yaşantı uyandırmaktır.

  Masal ve destandaki olağanüstülükleri ve farklı egzotik mekânları, halk hikâyelerindeki duygusallığı, mesnevînin sanatlı ve hayal ürünü anlatım tekniğini, roman, hikâye ve manzum hikâyenin insanı yorumlayan değerlendiren ve betimleyen anlatımını sahnede canlandırmak imkânsızdır.

  Göstermeye bağlı edebî metinlerde kurmaca olay veya olay örgüsünü bir sahne düzeninde topluluk önünde canlandırmak esastır.
  -alıntı-
+ Yorum Gönder
anlatmaya ve göstermeye bağlı edebi metinler,  anlatmaya bagli ve gostermeye bagli metinlerin farklari,  edebi metinler kaça ayrılır,  göstermeye bağlı metinler ile anlatmaya bağlı metinler arasındaki farklar,  göstermeye bağlı edebi metinler
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi