Ankara'daki doğal güzellikler nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Ankara'daki doğal güzellikler nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Ankara'daki doğal güzellikler nelerdir

 2. 2
  EFSER
  Bayan Üye

  Cevap: Ankara'daki Doğal Turistik Güzellikleri

  Elmadağ Kayak Merkezi
  Elmadağ Kayak Merkezi Ankara sınırları içinde, Ankara'ya 18 km. uzaklıktadır. Şehir merkezinden kayak tesislerine ulaşım üniversite araçları ve özel araçlarla mümkündür. Kayak merkezi Elmadağ'ın kuzey yamaçlarında, 1500-1850 m. yükseklikler arasında bulunur.

  Soğuksu Milli Parkı
  Ankara soğuksu milli parkı 1959 yılında tesis edilmiştir. Kent merkezine yakınlığı avantajıdır. Ankara'ya 18 km. uzaklıktadır. Ankara İli Kızılcahamam İlçesi mülkî hudutları içerisinde 1050 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. Ankara'ya 80 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.

  Kızılcahamam Kaplıcası
  Kızılcahamam Maden Suyu kaynağında 19.5 °C, Acısu Kaplıcası kaynağında 34 °C, Şey Hamamı kaynağında 43 °C, Acısu kaynağında 37 °C’dir. İçme kürleri karaciğer, safra kesesi, mide ve bağırsak, iç ve dış sökresyon kolenlar ve metabolizma hastalıkları; banyo kürleri kalp, dolaşım bozuklukları, romatizmaya faydalıdır.

  Ayaş İçmesi ve Kaplıcası
  Sıcaklık derecesi 51 °C’dir. Üst solunum yolu hastalıklarına ve akciğer hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir.
  Ayaş Karakaya Kaplıca suyunun sıcaklık derecesi 31 °C. Kimyasal bileşimi bikarbonat, sodyum, kalsiyum ve karbondioksit içermektedir. İçme olarak da yararlanılmaktadır.

  Haymana Kaplıcası
  Ankara'ya 73 km. uzaklıktaki Haymana ilçesindeki kaplıcanın su sıcaklığı 44.5 °C’dir. Suyun bileşimi; bikarbonat, kalsiyum, sodyum, magnezyum ve karbondioksitten oluşmaktadır. Mide, karaciğer, pankreas, damar sertliği, akciğer rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.

  Bizans Dönemi Mağaraları
  Ankara bizans zamanında mağarası güdül ilçesi, Kirmir Çayı kenarında İnönü mevkiinde bulunur. Bu tarihi yerüstü mağaralarının Bizanslılar zamanında kaldığı bilinmektedir.

  Tuluntaş Mağarası
  Ankara'ya 15 km. uzağında gölbaşı ilçesinde bulunmaktadır.Uzunluğu 5 km., genişliği 1-1.5 km., yüksekliği 30-40 m. olan büyük bir kireç taşı bloğunun içinde, kimyasal erimeler sonucunda oluşan mağarada görülmeye değer dikit, sarkıt ve sütunlar bulunur. 3. 3
  Ziyaretçi
  herkese göre kendi memleketi güzeldir fakat ülkemizin her karış toprağı altın değerindedir.+ Yorum Gönder
ankaranın doğal güzellikleri,  ankaranın doğal güzellikleri vikipedi,  bizans dönem magarAlari ankara hakkinda bilgi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi