Bilişim teknolojileri bölümünden üniversitelerde hangi bölümlere giriliyor?

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Bilişim teknolojileri bölümünden üniversitelerde hangi bölümlere giriliyor? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Bilişim teknolojileri bölümünden üniversitelerde hangi bölümlere giriliyor?

 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: Bilişim Teknolojileri Alanı ve ÖSS

  Burada yazan bilgiler 2010 ÖSS ile birlikte önemini yitirecektir. Katsayı engeli kalktığı için BT öğrencileri istedikleri bölümleri tercih edebilecekler. Yeni sistemle ilgi Meslek Liseleri ve Yeni ÖSS Sistemi yazımı ve devamındaki yazımı dikkatlice okuyunuz. Yazılarımda daha çok BT bölümü öğrencilerini örnekledim. Okulum Bilişim Teknolojileri Alanında eğitim veriyor. Pilot okullar haricinde bu yıl ilk defa mezun verecek olan alanla ilgili kendi öğrencilerimden ve ziyaretçilerimden sıklıkla sorular alıyorum. Soruların bir kısmı için daha önce den bazı şeyler yazmıştım. Bu yazımda da BT öğrencilerinin hangi lisans programlarına yerleşebilecekleri, bu lisans programlarının kontenjan sayıları, taban puanları vs. gibi bilgilere yer vereceğim. Ayrıca BT öğrencilerinin üniversiteyi kazanma ihtimali ile ilgili yorumlarımı bulabileceksiniz.

  Kısaca Bilişim Teknolojileri Alanı
  Bilişim teknolojileri (BT) alanı meslek liseleri arasında ortak alanlardan biridir. Dolayısıyla bu alanda hemen hemen bütün meslek liseleri (kız meslek, erkek meslek, ticaret meslek liseleri vs.) öğrenci yetiştirebilmektedir. Öğrenciler, aynı alan mezunu olduklarından eşit şekilde ÖSS’ye girecekler ve aynı lisans programlarını tercih edebilecekler. Hali hazırda 2350 alan erkek teknik öğretimlerde, 670 alan kız teknik öğretimlerde, 700 alan ticaret meslek liselerinde olmak üzere çeşitli okullarda yaklaşık 3720 alan okutulmaktadır. Her alandan ortalama 20 öğrenci mezun olacak olsa yaklaşık 75.000 öğrencinin bu yıl BT alanından mezun olacağını düşünebiliriz. Bunların yarısından fazlası sınavsız geçiş hakkından yararlanmayı düşündüğünden ÖSS’ye girmeyeceklerdir. Buradan hareketle yaklaşık 35.000 BT öğrencinin ÖSS’ye girebileceğini düşünebiliriz. Bunlardan 10.000 kadarının başajı geçebileceğini düşünmüyorum. 4 yıllık lisans programlarını tercih edebilecek 25.000 öğrencinin olduğunu söyleyebiliriz.

  BT’cilerin Tercih Edebilecekleri Programlar
  2008 ÖSS başvuru klavuzuna göre BT mezunları aşağıdaki tabloda yer alan lisans programlarını tercih edebilmektedirler. Bunlardan bazıları sadece özel okullarda bulunmaktadır, yazımın devamında bunları es geçeceğim.

  Yüksek Lisans Programı Süresi Puan Türü
  Bilgi Tek. (Bilgisayar ve Teknoloji YO.) 4 SAY-1
  Bilgi Teknolojileri (Bilgisayar ve Tek. YO.) 4 SAY-1
  Bilgisayar Öğretmenliği 4 SAY-1
  Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği 4 SAY-1
  Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri (Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik YO.) 4 SAY-1
  Bilgisayar ve Kontrol Öğretmenliği 4 SAY-1
  Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğr. 4 SAY-1
  Bilişim Sis. ve Tek.(Uygulamalı Bilimler YO.) 4 SAY-1
  Bilişim Sistemleri ve Tek. (Uyg. Bilimler YO.) 4 SAY-1
  Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliği 4 SAY-1
  Kontrol Öğretmenliği 4 SAY-1
  Yönetim Bilişim Sistemleri (Turizm İşletmeciliği ve Bilişim Bilimleri YO.) 4 EA-1
  Yönetim Bilişim Sistemleri (Uyg. Bilimler YO.) 4 EA-1

  Tablodan da anlayabileceğiniz üzere Yönetim Bilişim Sistemleri alanı haricindekilerin hepsi SAY-1 puan türünden öğrenci almaktadır. Dolayısıyla BT mezunları sınavın birinci bölümünden sorumlu olacak, 195 dakikalık sürede 120 soruyu yanıtlayacaklar. Bu, sınava çalışan öğrenciler için büyük bir avantajdır. Meslek lisesi mezunlarının sınavla ilgili avantaj ve dezavantajları için Meslek Liseleri Gözüyle ÖSS yazımı inceleyebilirsiniz.

  Hangi Üniversitelere Gidebilirler?
  BT mezunlarının 2008 ÖSS’ye göre tercih edebilecekleri programların bulunduğu üniversitelere, programların kontenjanlarına, taban ve tavan yerleşim puanlarına ÖSYM’nin buradaki sayfasından ulaşabilirsiniz. Ya da bu sayfadan yararlanarak hazırladığım, bütün bilgilerin bir arada bulunduğu Excel dosyasını buradan indirebilirsiniz.
  İndirdiğiniz dosyayı incelediğinizde BT mezunlarının yerleşebileceği (özel okullardakiler haricinde) 3.138 kişilik kontenjan bulunduğunu görebilirsiniz. Bu rakam az biraz değişebilir. Kontenjan miktarı bazılarınız için belki az gelebilir ancak işin aslı böyle değil. Yazımın başında yaptığımız hesaba göre bu kontenjanı 25.000 belki mezunlarla birlikte 35.000 öğrenci tercih edebilecek. Neredeyse sınavda barajı geçebilen her 10 kişiden biri geleceği olan bir programa girebilecek. Normal liselerde bu çok daha düşük hele de Fen ve Anadolu türü okulları saymazsak.
  BT öğrencilerinin çoğu, özellikle alt sınıflarda olanlar “Ne yani biz Bilgisayar Mühendisi olamayacak mıyız?” diye soruyorlar. ÖSS ile ne yazık ki bu mümkün değil. Ancak 2 yıllık MYO’lara gidip, bittikten sonra Dikey Geçiş Sınavı’na (DGS) girip, çok çok az bir kontenjanla öğrenci alan mühendisliklere gidebilirsiniz ama bu inanın ÖSS’yle gitmekten 10 kat daha zor. Bilgisayar mühendisliği BT alanının dışında (her ne kadar saçma da olsa) değerlendiriliyor, ayrıca SAY-2 türünden öğrenci aldıklarından, meslek lisesinde verilmeyen müfredattan sorumlu olunacağından meslek liselerinin kendi alanları içinde dahi olsa mühendislik programlarını kazanmaları mevcut düzende çok zor.
+ Yorum Gönder
bilişim teknolojileri üniversite bölümleri,  bilişim teknolojileri bölümü,  bilişim teknolojileri üniversite alanları,  bilişim teknolojileri alanı üniversite bölümleri,  bilişim teknolojileri bölümü olan üniversiteler
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 5 kişi