Ramazan Ayının Kıymetini Bilmek - Ramazan Ayının Önemi

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Oruç Bölümünden Ramazan Ayının Kıymetini Bilmek - Ramazan Ayının Önemi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  Ramazan Ayının Kıymetini Bilmek - Ramazan Ayının Önemi

  Reklam  Ramazan Ayının Kıymetini Bilmek - Ramazan Ayının Önemi

  Forum Alev
  Ramazan Ayının Kıymetini Bilmek - Ramazan Ayının Önemi

  Hasan Basrî rh.a. bir Ramazan günü, kahkaha ile gülen ve eğlenen bir grubun yanından geçerken durur ve onlara şu nasihatte bulunur:

  “Kuşkusuz Allah Tealâ Ramazan ayını kulları için, ibadet ederek birbirini geçecekleri bir yarış sahası olarak yaratmıştır. Bu ayda bir grup insan kulluk ederek öne geçer ve kurtuluşa erer. Bir grup insan da geri kalır ve kaybedenlerden olur. Boş işlerle uğraşanların hüsrana uğradığı, öne geçenlerin ise kurtuluşa erdiği böyle bir ayda boş işlerle oyalanarak eğlenen kimselere şaşılır.

  Şimdi beni iyi dinleyin! Allah’a yemin ederim ki, eğer Allah Tealâ perdeyi kaldırsaydı (hakikatleri ortaya çıkarsaydı), iyilik yapan kimseler iyilik yapmaya devam etmekle, kötülük yapanlar da yaptığı hataları telafi etmekle meşgul olurlardı. (Yani amelleri makbul olanların sevinci, onların boş şeylerden daha çok uzaklaşmasına, amelleri reddolunan kimselerin hasreti de, gülme ve eğlenme kapısının kapanmasına sebep olurdu.)”

  İmam Gazâlî, İhyâu Ulûmi’d-Dîn
 2. 2
  ZİREGÜL
  Bayan Üye

  Cevap: Ramazan Ayının Kıymetini Bilmek - Ramazan Ayının Önemi

  Reklam  Ramazan ayının İslamiyetten önce diğer dinlerde de emredildiğini düşünürsek ne kadar kıymetli bir ibadet olduğunu anlayabiliriz. İlk insandan itibaren oruç tutulmaktadır. Ramazanın gelişi neşe ve heyecanlı olurken bitişi hüzünlü olması farkını hissettirmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi