İman-İslam, Mümin-Müslüman aynı mıdır, ayrı mıdır?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden İman-İslam, Mümin-Müslüman aynı mıdır, ayrı mıdır? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  abuzum
  Üye
  Reklam

  İman-İslam, Mümin-Müslüman aynı mıdır, ayrı mıdır?

  Reklam  İman-İslam, Mümin-Müslüman aynı mıdır, ayrı mıdır?

  Forum Alev
  Sual: İman-İslam, Mümin-Müslüman aynı mıdır, ayrı mıdır?
  CEVAP
  İman, sözlükte, bir kimseyi tam doğru sözlü bilmek, ona inanmak, korkusuz olmak demektir. İslam ise, teslim olmak ve kurtulmak demektir. Istılahta yani deyim olarak farklıdır.

  İman, Amentü’de bildirilen altı esasa inanmak ve Allahü teâlâ tarafından bildirilen emir ve yasakların tamamını kabul etmek, beğenmek ve inandığını dil ile de söylemek demektir.

  Dinimizdeki hükümlerin tamamına İman ve İslam denir. Hepsi kısaltılarak, Amentü’de altı madde haline getirilmiştir. Amentü’de bildirilenlere inanana Mümin veya Müslüman denir. İman ve İslam birdir.

  İman sadece inanmak, İslam da uygulamak olsa idi, İslam’ın şartı beş değil dört olurdu. Birinci şart kelime-i şehadet getirmek yani inanmak, ötekiler ise ameldir. Hepsine birden İslam’ın şartı deniyor. İman edip de diğer dört şartı da yapana Müslüman deniyor.

  Amel edilecek, yani kalb ile ve beden ile yapılacak ve sakınılacak şeylere, İslamiyet denir. İman, kalb ile olur. İslam, kalb ve lisan ile birlikte olur. İman kalbe mahsustur. İslam ise, kalbin, lisanın ve bedenin umumuna şamildir. Kalbdeki iman ile kalbdeki İslam birbirlerinin aynıdır.

  İman, muma benzer, Ahkam-ı İslamiye mum etrafındaki fener gibidir. Mum ile birlikte fener de, İslamiyet’tir. İmansız, İslam olamaz. İslam olmayınca, iman da yoktur.

  İman eden, Allahü teâlânın emirlerine teslim olur, yani Müslüman olur. Kısacası, her mümin Müslümandır; her Müslüman, mümindir. İman ve amel bilgilerine İslamiyet denir.
 2. 2
  DURİE
  Bayan Üye

  Cevap: İman-İslam, Mümin-Müslüman aynı mıdır, ayrı mıdır?

  Reklam  İslamiyete yer alan emir ve hükümlerinin geneline İslamiyet denir. İslamiyette doğruluğuna kalpten inanılması gereken esaslara tabi olmaya iman denilmektedir. Bütün bunları kabul eden kişilere Müslüman ve mü'min denilmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi